8 probleme të fshehta psikologjike që i zbulon rrëmuja e shtëpisë

0

Ju pëlqen apo jo, pastrimi është më tepër sesa thjesht një cen i personalitetit. Ju mund të kuptoni shumë rreth një personi vetëm duke shikuar se si gatuajnë dhe ku i mbajnë rrobat e tyre.

Duke i kushtuar më shumë vëmendje mënyrës sesi organizoni hapësirën rreth jush, ju mund të mësoni më shumë për personalitetin tuaj. E njëjta gjë vlen edhe për njerëzit e tjerë. Nëse doni të njihni një person të ri që keni takuar, thjesht bëni një vizitë në shtëpinë e tyre.

Sponzor

Ne mendojmë se është gjithmonë e dobishme për të mësuar diçka të re rreth vetes dhe njerëzve të tjerë. Pra, këtu janë disa nga zakonet më të përditshme që njerëzit kanë dhe karakteristikat psikologjike që ato zbulojnë.

Të gjitha mbeturinat e tyre janë të fshehura në sirtarë, dollapë dhe kuti
Në pamje të parë, banesa ose dhoma e tyre mund të duket perfekte: një dysheme e pastër, libra të rregulluar në mënyrë sistematike, letër-muri e përshtatshme … Por sapo të shikoni brenda sirtarit të kuzhinës ose rafti në dollap, mund të shihni gërshërë të thyera ose stilolapsa, karta krediti të vjetra ose rroba të grumbulluara.

Mënyra se si duket diçka është e rëndësishme për të gjithë ne dhe madje edhe më shumë për njerëzit me një lloj dramatik personaliteti. Ata duan të tregojnë anët më të mira të personalitetit të tyre dhe bëjnë shumë gjëra kryesisht për t’u lënë përshtypje të tjerëve.

Është më e lehtë për këta njerëz që thjesht të fshehin të gjitha gjërat e vjetra dhe të padobishme në vend që t’i hedhin ato. Shpesh, është më e rëndësishme për ta që ta bëjnë vendin e tyre të duket më tërheqës sesa ta pastrojnë.

Ka mungesë të disa lloje rinovimesh
Disa njerëz kalojnë vite duke jetuar në apartamente me rubinet që rrjedh, letër-muri të vjetër dhe i mbajnë gjërat në kuti, në mënyrë që të mos shpenzojnë para shtesë në gjëra të reja.

Ata shpesh e trajtojnë vendin e tyre të jetesës si të përkohshëm: sikur po planifikojnë të lëvizin në një qytet tjetër, të gjejnë një punë jashtë vendit, të marrin një hipotekë, ose të presin që jetët e tyre të ndryshojnë disi.

Por ndonjëherë, ata mund të jetojnë në këtë vend “të përkohshëm” për dekada të tëra. Nga pikëpamja psikologjike, këta njerëz janë të prirur të jetojnë në të ardhmen dhe ta shohin atë me ngjyra. Ata e trajtojnë të tashmen si një shqetësim të përkohshëm që ata thjesht duhet ta tolerojnë.

Nga ana tjetër, ata shpesh nuk kanë ndonjë plan të saktë – këta njerëz janë mësuar të jetojnë ashtu dhe vazhdimisht shpresojnë për ndihmë nga jashtë që të ndryshojnë situatën e tyre.

Ata kanë tavolinë pune të çrregullt
Hapësira e punës është një nga vendet më interesante në aspektin e psikologjisë. Disa njerëz e rendisin çdo gjë në dosje dhe i vendosin dosjet në rafte. Të tjerët përziejnë gjithçka.

Të gjitha letrat, lapsat, fletoret: këto gjëra zënë hapësirë dhe janë të mbuluara me pluhur. Kjo mund të tregojë vetëvlerësim të lartë dhe papjekuri.

Edhe nëse tavolina juaj është e çrregullt, mund të punoni aktivisht dhe mund të gjeni lehtësisht çdo gjë që ju nevojitet. Kjo nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Shumë shpesh, një tavolinë e çrregullt është një tregues i një personaliteti krijues.

Nëse shpesh duhet të bëni gjëra të tjera përveç të shkruajturit (për shembull, shkruani diçka, vizatoni apo diçka tjetër), ekziston një probabilitet i lartë që vendi juaj i punës nuk duket shumë i pastër. Por nga ana tjetër, është e mundur që shpesh keni ide të pazakonta dhe krijuese.

Ata e kanë lavamanin, koshin e rrobave dhe të plehrave plot
Shumë pak njerëz mund të thonë se e duan pastrimin. Por disa njerëz e urrejnë këtë aq shumë sa që në të vërtetë është e frikshme: mbledhin të gjithë plehrat në ballkon e tyre gjatë dimrit ose vendosin të gjitha enët e pista në lavaman deri sa të kuptojnë se nuk kanë më enë të pastra.

Zvarritja është një problem me të cilin përballen shumë njerëz. Shpesh kjo ndodh me detyrat tona të përditshme. Dhe duket se është shumë më logjike të bëjmë një punë të vogël rregullisht, në vend që të bëjmë shumë. Por, në të vërtetë, njerëzit përdorin justifikime si: “Unë jam dembele”, “Nuk kam kohë tani” ose “Do ta bëj nesër.”

Nëse e keni vënë re ndonjëherë që ju i lini gjërat për më vonë, përpiquni të filloni me gjëra të vogla. Lani enët tuaja menjëherë pasi të hani, hidhni plehrat çdo ditë – kjo krijon zakonin e shëndetshëm për të bërë gjithçka në kohë.

Ju do të keni nevojë për këtë zakon në pjesë më të rëndësishme të jetës suaj si puna ose marrëdhëniet me njerëzit e tjerë.

Duket sikur askush nuk jeton aty
Shtëpitë e disa njerëzve duket sikur përdoren vetëm si hotel. Vendi mund të jetë i pastër, të ketë mobilje shumë pak dhe pothuajse asnjë pjatë. Ndonjëherë ata as nuk kanë një sobë, një frigorifer, apo gjëra të tjera të nevojshme. Këto apartamente vërehen më shumë tek studentët të cilët aktualisht shpenzojnë shumë pak kohë në to.

Megjithatë, sa më i rritur të jetë një person, aq më tepër rehati dhe rregull dëshiron në jetën e tyre. Nëse vendi duket i zbrazët, por personi shpenzon shumë kohë atje, mund të tregojë rreth disa problemeve psikologjike.

Njëra prej tyre është papjekuria: personi i rritur ende është duke pritur që dikush të shfaqet dhe të sistemojë vendin për ta. Për shembull, ata mendojnë se do të gjejnë një partner që do të vijë dhe do ta bëjë apartamentin të rehatshëm.

Ata lënë mbeturina në kuzhinë
Kuzhina supozohet të jetë vendi më i pastër në shtëpi, sepse aty ne hamë dhe gatuajmë.
Njollat e yndyrës, mbetjet, njollat e kafesë dhe çajit në gota – të gjitha këto gjëra jo vetëm që e bëjnë vendin të duket keq, por gjithashtu mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tonë.

Edhe njerëzit që nuk e duan në të vërtetë pastrimin përpiqen ta mbajnë kuzhinë të pastër vetëm për të qenë të sigurt. Megjithatë, ka njerëz që nuk e kanë problem të jetojnë në një kuzhinë të pistë.

Dhe nganjëherë problemi nuk është thjesht dembelizmi. Shumë studime tregojnë se pastrimi i rrallë i shtëpisë është një nga shenjat e depresionit. Njerëzit thjesht nuk kanë energji për ta mbajtur shtëpinë e tyre të pastër, atyre nuk ju duket e parëndësishme, dhe shumë e mundshme, nuk e vlerësojnë veten e tyre mjaftueshëm – ata nuk mendojnë se meritojnë të jetojnë në një vend të pastër.

Nga ana tjetër, pastrimi i rregullt ka treguar se përmirëson gjendjen shpirtërore dhe ndihmmon në luftën kundër simptomave të depresionit.

Tualeti nuk është i pastër
Reklamat e shampove zakonisht e tregojnë banjon si një vend ku ju mund të harroni për të gjitha problemet dhe të pushojmë plotësisht. Dhe është e vërtetë: një banjë e nxehtë ose një dush i ftohtë kanë një efekt të madh në mënyrën se si ndihemi.

Vetëm një vështrim në banjo është i mjaftueshme për të treguar se sa i intereson pronarit, jo vetëm për trupi, por edhe për ngushëllimi psikologjik. Një banjë e pastër është një tregues që flet qartë.

Locionet e trupit, vajrat e ndryshme, pasta dhëmbësh me cilësi të lartë, kremrat e fytyrës- të gjitha këto gjëra do të thonë se ky person kujdeset për veten.

Nëse e vetmja gjë në banjë është një makinë rroje me shkumë të tharë në të ose një copë sapuni, kjo nuk do të thotë se personi është në depresion. Kjo do të thotë vetëm se personi është me të vërtetë i stresuar dhe nuk ka shumë kohë për t’u kujdesur për mënyrën se si duket.

Ata kanë shumë gjëra
Disa njerëz e kanë të vështirë t’u thonë lamtumirë gjërave që duan. Ju i keni parë ndoshta këto apartamente: ata kanë filxhanë çaji që askush nuk i përdor, orendi të vjetra të vendosura në ballkon, një biçikletë e vjetër që askush nuk ka udhëtuar për një kohë të gjatë me të dhe gjëra të tjera të padobishme.
Në rastin më të mirë, kjo sjellje është një tregues i një personaliteti konservator: ata nuk duan të ndryshojnë mënyrën se si janë gjërat dhe përpiqen të fshihen nga këto ndryshime.

Skenari më i keq është kur një person ka një tendencë për të sjellë vazhdimisht sende të padobishme në shtëpi. Kjo është një shenjë e sjelljes së detyruar dhe neurozës. Këta njerëz nuk mund të ndalojnë së grumbulluari gjëra.

Bonus: Hapësira e tyre është shumë e pastër
Ka njerëz të cilët nuk e kanë problem pastrimin e banjës së tyre ose të apartamentit në kohën e tyre të lirë. Natyrisht, nuk ka asgjë të keqe tek dëshira për të jetuar në një hapësirë ​​të pastër, megjithatë, nëse një person i kushton shumë vëmendje kësaj, tepër, mund të shfaqë disa probleme.
Zakonisht, këta njerëz nuk janë tifozë të të pasurit miq sepse ata mund të prishin diçka ose të lëvizin diçka dhe të prishin rendin e përsosur.

Kjo sjellje mund të tregojë zakonin e fiksimit pas gjërave të vogla ose një prirje drejt perfeksionizmit.

Nëse një apartament rregullisht pastrohet për shkak të frikës nga mikrobet dhe papastërtia, ky person ka ankth. Ndonjëherë, pastrimi ndihmon përballjen me ankthin dhe ndihmon personin të shpërqendrohet nga mendimet e pakëndshme, prandaj njerëzit e bëjnë aq shpesh.

Studime të shumta kanë treguar se pastrimi i banesës sonë rregullisht dhe veprime të tjera të përditshme mund të zgjidhin problemet tona të përqendrimit dhe të na bëjnë më të përgjegjshëm, të lumtur dhe të sigurt. /Shkollaesuksesit/

-Sponzor-