Analisti Paçarizi: Këto janë katër opsionet për formimin e Qeverisë

0

Analisti politik, Rrahman Paçarizi, ka listuar katër opsionet për formimin e Qeverisë.

Mesin e tyre e ka futur edhe mundësinë që Presidenti Thaçi, tê jep dorêheqje dhe ti futet garês elektorale.

Sponzor

Postimi tij;

MANDATARI, QEVERIA DHE OPSIONET

1. Albini propozon qeveri te pakices qe votohet nga LDK dhe pakicat. Votohet buxheti dhe bllokohet qeveria. Brenda 3 deri 6 muaj shkohet ne zgjedhje te reja;

2. Konjufca jep doreheqje. LDK-se i digjen kartat dhe detyrohet me hy ne qeveri. VV realizon synimet dhe fiton heroin – Glaukun;

3. Albini nuk arrin te siguroje partner dhe e djeg mandatin. Situata komplikohet dhe vendi shkon pashmangshem ne zgjedhje. VV e LDK dobesohen;

4. Formohet qeveria sipas pikes 1 ose 2. Thaçi jep doreheqje. Nuk zgjidhet presidenti dhe vendi shkon ne zgjedhje.

-Sponzor-