BBC shkruan për festën emocionale të Xhakës dhe Shaqirit, ja si e përshkruan të kaluarën e dhimbshme të tyre

0

Zvicra bëri një hap të madh drejt 16-tës së fundit të Kupës së Botës, pasi Xherdan Shaqiri shënoi një gol të shkëlqyer në minutën e 90-të kundër Serbisë.

Lojtari i Stoke City-t mori topin, pasi u largua nga mbrojtja dhe shokoi portierin serb, Vladimir Stojkoviç.
Kështu ka nisur shkrimin BBC-ja për fitoren e Zvicrës, përcjell Bota sot.

Sponzor

Granit Xhaka shënuoi një gol të bukur për të barazuar rezultatin për Zvicrën pasi Aleksandar Mitrovic e vuri Serbinë në avantazh në minutën e pestë.

Serbia, e cila kishte një kërkesë të fortë për një penallti, dominoi në pjesën e parë, duke ditur se një fitore do të kishte konfirmuar vendin e tyre në etapat e eliminimit.

Zvicra tani është në nivel me Brazilin me katër pikë në krye të Grupit E, në vendin e dytë për shkak të goldallimit.

Ata do të kualifikohen për në të 16-të e fundit me një barazim kundër Kosta Rikës, e cila tashmë është eliminuar, në ndeshjen e tyre përfundimtare.

Nëse Zvicra fiton, Serbia duhet të mundë Brazilin në ndeshjen e fundit për të përparuar.

BBC shkruan më tej se si Granit Xhaka arriti të përfitojë në minutën e 52-të për të barazuar rezultatin.

Ndërsa, sipas këtij mediumi, Xherdan Shaqiri ishte me shumë ndikim në pjesën e dytë, duke përfituar nga mbrojtja e dobët e Serbisë, e duke shënuar golin e fitores.

Kurse, festimin e Xhakës dhe Shaqirit, BBC e ka quajtur të “çmendur” dhe shumë “emocional”, për shkak se të dy futbollistët janë me prejardhje nga Kosova.

Pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë në vitet e 90-ta, Serbia reagoi ndaj presionit separatist nga Kosova duke nisur sulme brutale mbi popullsinë shqiptare, e cila përfundoi me ndërhyrjen ushtarake të NATO-s në vitin 1999 – ndërkohë që Kosova u bë e pavarur nga Serbia në vitin 2008.

Sipas BBC-së, babai i Xhakës kaloi tre vjet e gjysmë si një i burgosur politik në Jugosllavi, ndërsa Shaqiri lindi në Jugosllavi para se të emigronte në Zvicër si fëmijë.

Që të dy festuan me shqiponjë, simbol ky për flamurin shqiptar.

Shaqiri gjithashtu kishte me vete një flamur të Kosovës, të ngjitur në çizmet e tij dhe u përplas nga tifozët e Serbisë kur emri i tij u përmend para fillimit të ndeshjes.

I pyetur për festimet e lojtarëve të tij, menaxheri boshnjak i Zvicrës Vladimir Petkoviq, tha: “Ju kurrë nuk duhet të përzieni futbollin dhe politikën, është e rëndësishme të jeni një tifoz dhe të jepni respekt. Ishte një atmosferë e mrekullueshme dhe kjo duhet të mbështetetet”.

-Sponzor-