Boiken Abazi prezanton foton: Amerika ka lidhje me ISIS-in

0

Kush do ta besonte?! Një njëri që tek ndjekësit e tij shpërndante konspiracion të facebook-ut se ISIS-in e kanë krijuar amerikanët, katër vite pas mirëpritet të jetë drejtor i një organizate politike, mu në Tiranë – kryeqendrën e të gjithëshqiptarëve – popullit të të cilit vend SHBA-ja tradicionalisht i ka zgjatur dorën e ndihmës. Madje, edhe ka çliruar e pavarësuar vëllezërit e tyre të mbetur në Kosovë, jashtë kufirit etnik. Krah tij qëndron një enverist që kërkonte shtatore për ish-diktatorin shqiptarë dhe dy të tjerë që sikur vetë Boiken Abazin, Kosova i shporri nga territori i saj.

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri tashmë është ngritur. Organizata politike e Albin Kurtit ka krijuar edhe degën e saj politike në Tiranë.

Sponzor

Gjithçka do të nisë si lëvizje, ashtu siç kishte nisur Vetëvendosja në 2005-en, e që katër vite më vonë u shndërrua në parti politike, deri më sot çdo herë opozitare.

Drejtor Ekzekutiv i votuar unanimisht nga Bordi i kësaj qendre është Boiken Abazi.

Njoftimin e ka dhënë vet ai, të hënën, duke shpërndarë edhe aktin e themelimit të kësaj organizate të datës 11 mars 2019 i dorëzuar pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor në Tiranë.

Në Kosovë, të gjithë, me siguri se kanë dëgjuar për Abazin. Por edhe bashkëpunëtoret e tij, Arbër Zaimi e Dejona Mihali, të cilët i ka brenda bordit të organizatës më të re në Shqipëri.

Treshja, sa ishin aktivistë të Vetëvendosjes në Kosovës cilësoheshin si koka e organizimit të protestave dhe aksioneve të kësaj partie – që kryesisht ishin të dhunshme.

E dhuna e aktivistëve të motivuar nga ta, përveç ndaj shesheve, institucioneve, e politikanëve, e individëve tjerë vendorë, kishte shkuar edhe në ballafaqim fizik të një ambasadoreje të huaj. Bile, jo çfarëdo ambasadore, por atë të SHBA-ve.

Ish-ambasadorja e Amerikës në Prishtinë, në qershor të 2013-ës, përmes një fotografie kishte treguar plagët që kishte marrë në dorën e saj të djathtë gjatë një ballafaqimi me aktivistët e partisë së Albin Kurtit, derisa ishte nisur për të hyrë brenda objektit të Kuvendit të Kosovës.

Arsyetimi i vetëm i VV-së atëkohë, ishte se aktivistët e saj që ndjekin mësimet e të protestuarit nga treshja nga Shqipëria Abazi-Zaimi-Mihali, nuk kishin qëllimin që ta sulmonin ambasadoren e superfuqisë botërore, aleates së pakontestueshme të Kosovës, e madje edhe të Shqipërisë, vendit të ri ku VV-ja po shtrihet.

E vetëm një vit e dy muaj më pas, jo fizikisht, por përmes facebook-ut, vetë ‘maestro’ i protestave në VV, sulmoi sërish Amerikën. Madje, shkoi aq larg sa Shtetet e Bashkuara të Amerikës i lidhi me organizatën terroriste “ISIS”.

-Sponzor-