Daniel Adam Beadini: Nuk ka stil më të fortë. Ne marrim elementët më të mirë dhe më të dobishëm nga të gjitha artet luftarake dhe i integrojmë ato në stilin tonë të ri

0

Gazeta NewBorn:
Ju punoni si mësues i sportit dhe instruktor fitnesi në shkollën e juaj sportive. Çfarë doni të arrini në botën e sportit?

Daniel Adam Beadini:
Unë jam pronari i Daniel Gymit dhe jam mësues në shkollën tonë sportive. Ne jemi një shkollë profesionale, ata që mësojnë dhe stërviten këtu forcohen dhe zhvillohen psikologjikisht dhe fizikisht.
Ne i mësojmë dhe i trajnojmë artet luftarak më të rëndësishme dhe më të forta. Kjo është arsyeja pse ne përqëndrohemi shumë në mundje, jiu jitsu Brazilian, kikboksing dhe në fitnes.
Ne duam të forcojmë shëndetin, forcën, qëndrueshmërinë dhe besimin e sportistëve.
Sporti na bën më të fortë, më të zgjuar, më të bukur dhe natyrisht më të shëndetshëm. Me ushtrime të rregullta dhe sport intensiv ne e luftojmë pirjen e duhanit dhe konsumimin e alkoolit dhe bëjmë diçka që na sjell lumturi dhe kënaqësi.Në palestrën tonë ne falim namazin së bashku dhe këtu do të mësoni për ushqimin e shëndetshëm, mënyrën e jetesës së shëndetshme, sportin dhe domethënien e sportit në lidhje me fenë tonë.Ne e shohim sportin si një detyrë fetare. Ne duhet të forcohemi dhe të mbajmë mendjen dhe trupin të shëndetshëm. Profeti ynë Muhamedi as. gjithashtu promovoi sportin dhe u tha ndjekësve të tij që të forcojnë sportin në shoqëri. Muhamedi as. mposhti një nga mundësit më të fortë të Arabisë së kohës së tij që quhej Rukane bin Abdulyezid.
Muhamedi as., Hasani, Huseini dhe Hamza, Zoti qoftë i kënaqur me ta, ishin të gjithë mundës të fortë.
Noti është gjithashtu një sport i lavdëruar nga Profeti. Ai e mësoi atë në një moshë të re kur udhëtoi për në Medine me nënën e tij dhe ai e pa notin aq të rëndësishëm sa e renditi atë ndër gjërat më të rëndësishme që një baba duhet t’u mësojë fëmijëve të tij.

Sponzor

Gazeta NewBorn:
Ju keni kampionë të njohur botërorë që punojnë dhe japin mësime në klubin e juaj. Besmir Veseli një kampion i famshëm i mundjes dhe Free Fighting dhe Azem Maksutaj, 14 herë kampion botërorë, punojnë me ju. Si funksionon ky bashkëpunim?

Daniel Adam Beadini:
Po ne kemi luftëtarë të fortë dhe të famshëm në klubin tonë. Besmir Veseli është një mundës i talentuar nga Shkupi që e kam marrë nga Shkupi. Ai i mëson luftëtarët tanë. Mundja dhe Free Fighting janë specialitetet e tij dhe ai gjithashtu më mëson mua dhe unë mësoj shumë prej tij.

Unë vetë kam trajnuar intensivisht BJJ, kikboksing, mundje dhe Free Fighting për shumë vite në shkollën e kampionit botror Antonio Nogueira i cili konsiderohet një nga luftëtarët më të fortë të të gjitha kohërave, ai është gjithashtu një shok i imi. E njoh personalisht edhe Renzo Gracie i cili është gjithashtu një kampion me famë botërore në BJJ, dhe kam mësuar gjithashtu shumë nga ai në lidhje me BJJ dhe Free Fighting.
Ne kemi luftëtarë, trajnerë dhe mbështetës të famshëm.

Gazeta NewBorn:
Është befasuese që klubi juaj është shumë multikulturor. Nga vijnë mësuesit dhe studentët e juaj?

Daniel Adam Beadini:
Zvicra është multikulturore dhe kështu është palestra jonë. Nacionalizmi nuk ka vend në klubin tonë. Sportistët tanë vijnë nga Turqia, Kosova, Rusia, Anglia, Kroacia, Libani, Kongo dhe shumë vende të tjera të botës. Ne jemi të gjithë të njëjtë dhe kemi të njëjtat ideale.

Gazeta NewBorn:
Cili është arti ushtarak më dominant dhe më i fortë që ekziston?

Daniel Adam Beadini:
Nuk ka stil më të fortë. Ne marrim elementët më të mirë dhe më të dobishëm nga të gjitha artet luftarake dhe i integrojmë ato në stilin tonë të ri.
Ne e quajmë atë stil Free Fighting e cila është mbi të gjitha një përzierje e mundjes dhe kikboksingut.
Free Fighter mund të kombinojë stile të ndryshme. Mbi të gjitha, ai zotëron artin më të fortë ushtarak klasike: mundjen.
Mundja është më e rëndësishmja nga artet luftarak klasike.
Pra Free Fighter është një mundës i cili gjithashtu dinë të boksojë dhe ky kombinim është më i forti që ekziston.

Gazeta NewBorn:
Pra, një mundës është më i fortë se një boksier?

Daniel Adam Beadini:
Mundësi nuk është domosdoshmërisht më i fortë se boksieri ose kikboksieri, por në një luftë ku gjithçka lejohet, mundësi do ta fitojë luftën sepse mundësi ka stilin më të fortë.
Boksieri mund të luftojë vetëm nëse mund ta mbajë kundërshtarin në distancë. Kjo është pothuajse e pamundur me një mundës të fortë. Mundësi do ta hedh boksierin në tokë dhe do ta mposhtë atje. Boksieri është i pambrojtur ndaj mundësit në tokë.
Boksieri duhet të heqë dorë ose ai duhet të vdesë kundër mundësit.

Mundja u bë Olimpike në 708 para Krishtit dhe prandaj ishte arti i parë luftarak i njohur.
688 para Krishtit, boksi u shtua në disiplinat Olimpike. Boksi ishte një sport shumë i njohur në Lojërat Olimpike dhe shpejt u ngrit pyetja: kush është luftëtari më i fortë? Boksieri apo mundësi?
Kjo pyetje është lindja e vërtetë të sportit Free Fighting e cila u bë e njohur në perëndim me emrin MMA.
Në fillim ky sport u quajt pankratim. Në 648 para Krishtit ky sport u bë Olimpik.
Për t’iu përgjigjur pyetjes, mundësi që dinë të boksojë është më i fortë se çdo artist tjetër luftarak.

Gazeta NewBorn:
E pamë orarin e juaj dhe pamë që keni Krav Maga në program. Çfarë kuptimi dhe çfarë domethënie ka Krav Maga për ju?

Daniel Adam Beadini:
Krav Maga nuk është një art luftarak në kuptimin klasik. Krav Maga është një sistem vetëmbrojtjeje i zhvilluar nga ushtria izraelite. Këtu mësoni të mbroheni kur sulmoheni me thikë ose pistoletë. Ju mësoni gjithashtu të luftoni disa sulmues.
Ne e vlerësojmë shumë këtë sistem dhe e shohim si një pasurim për shkollën tonë.

Gazeta NewBorn:
Çfarë është jiu jitsu Brazilian dhe çfarë roli luan ky sport në shkollën e juaj dhe për ju personalisht?

Daniel Adam Beadini:
Jiu Jitsu Brazilian (BJJ) është një sport shumë i rëndësishëm dhe është i ngjashëm me xhudo dhe mundje.
BJJ është specializuar në dyluftim veçanërisht në luftimin në tokë.

BJJ u bë shumë i famshëm fillimisht në Amerikë e më pas në botë pasi Royce Gracie (i biri i Helio Gracie i cili bashkë me vellanë e tij Carlos Gracie janë themeluesit legjendar të BJJ) mori pjese në kampionate të arteve të ndryshme luftarake dhe arriti të mposhtë kundershtarë shumë më të fuqishëm dhe të mëdhenj se ai që përfaqësonin disiplina të tjera si boksi, savate, kickboksi, judo edhe sumo.
Pas fitoreve të Royce Gracie-së, të gjithë ata që ishin të dedikuar në rrugen e artëve luftarake filluan të mësojnë BJJ. Sot BJJ është pjesë e arsenalit dhe programit stërvitor të të gjithë garuesëve dhe kampionëve të botës që garojnë në kampionate të artëve luftarake të kombinuara. Nje nga anët më të mira të Jiu Jitsut Brazilian është që mund të ushtrohet nga kushdo, pavarësisht nga forma fizike, mosha apo gjinia. Ne fakt, BJJ është i përkryer për vetëmbrojtje edhe për femrat sepse shumë nga teknikat finalizuese të BJJ-së praktikohen nga pozicione në dukje të pafavorshme për to.

Unë vetë kam trajnuar intensivisht BJJ-në për shumë vite në shkollën e kampionit botror Antonio Nogueira dhe tani dua ta ofroj këtë sport në nivelin më të lartë. E dua shumë këtë sport dhe e shikoj si një alternative të vërtetë të mundjes.
BJJ praktikohet me kimono siç vishet në xhudo apo karate, mund të thuash që BJJ është mundje me kimono.
Në krahasim me mundjen, kjo do të thotë që veshjet këtu përdoren gjithashtu si objektiv për sulm ose për mbrojtje.
Kjo e bën këtë sport më teknik në krahasim me mundjen klasike, pasi ka më shumë variante për të luftuar.
Unë akoma sot e praktikoj këtë sport intensivisht. BJJ integron dhe kombinon mundjen dhe xhudo-në.

Gazeta NewBorn:
A është BJJ sporti juaj i preferuar?

Daniel Adam Beadini:
Po së bashku me mundje dhe kikboksing.

Gazeta NewBorn:
Cili trajnim është më argëtues nga këta tre?

Daniel Adam Beadini:
Kikboksingu është më i miri për sa i përket argëtimit dhe është gjithashtu një sport i shkëlqyeshëm për trupin.

Gazeta NewBorn:
Shtë një arritje e shkëlqyeshme se si integroni dhe kombinoni artet luftarake nga e gjithë bota në palestrën e juaj.

Daniel Adam Beadini:
Mundja vjen nga Ballkani dhe Lindja e Mesme, por është gjithashtu e përhapur në Afrikë, Azinë Qendrore dhe në të gjithë botën.
Boksi dhe Kikboksingu vjen nga perëndimi,
megjithatë, këto sporte janë gjetur tradicionalisht në të gjithë botën edhe në Tajlandë, ku praktikohet boksi tajlandez.
BJJ fillimisht vjen nga Japonia dhe u zhvillua më tej nga brazilianët derisa ajo mori formën e saj të tanishme.
Krav Maga është nga Izraeli.

Të gjitha artet luftarake kanë avantazhet e tyre dhe është mirë që ekzistojnë. Detyra jonë është të ndërthurim sportet në palestrën tonë dhe të heqim elementet që janë të dëmshëm. Prandaj nuk lejojmë grushta dhe shkelma në kokë dhe fytyrë. Këto forma të dëmshme nuk lejohen në palestrën tonë.
Në fund, të gjithë duhet të vendosin se çfarë duan të trajnojnë. Fëmijët e mi aktualisht janë duke praktikuar karate dhe kanë zgjedhur qëllimisht karate dhe unë e mbështes këtë vendim sepse karateja është një sport i shkëlqyeshëm sidomos për fëmijët. Fëmijët mësojnë disiplinë, drejtësi, kulturë dhe mund të bëjnë sport në një mënyrë shumë elegante dhe të fuqishme.

Unë rekomandoj që fëmijët të praktikojnë karate. BJJ mund të stërvitet më vonë si kombinim ideal me karate.
Siç e përmenda edhe më parë, BJJ është një alternative e vërtetë për mundjen klasike.
Karateja është gjithashtu një alternativë e vërtetë ekuivalente për kikboksin.
Free Fighter mund të përdorë gjithashtu një kombinim BJJ me karate.

Gazeta NewBorn:
Ne ju falënderojmë shumë për bashkëpunimin.
Është një sukses i madh për gazetën tonë që ne mund të bashkëpunojmë me ju.

Daniel Adam Beadini:
Shumë faleminderit për bashkëpunimin.
Ju keni mbi 370,000 abonentë në Facebook.
Shpresoj që ju të vazhdoni të jeni gazeta më e madhe në botën shqipfolëse.

Von meinem Samsung Galaxy Smartphone gesendet.
-Sponzor-