Ekskluzive: “Feronikeli” afër falimentimit, fabrika mbyllet nga 1 shkurti

0

Gjigandi dhe fabrika kryesore e metalit në Kosovë “New Co Feronikeli,” siç ka mësuar Teleshkronja Post eshtë afër falimentimit do të mbyllet nga 1 shkurti 2019, javën e ardhëshme.
Edhe pse tani Feronikeli është afër falimentimit problemet me këtë prodhues janë të herëshme nga viti 2016, atëherë kur pronar ishte një izraelit, i cili e la fabrikën në borgje të mëdha pasi u arrestua për ryshfet.

Pak shpresë për rreth 900 puntorë të kësaj fabrike iu dha kur flitej se aksionet e “Feronikelit” do të blihen nga kompania franceze e veturave Pezho.

Sponzor

Por nuk ndodhi kështu dhe tek pas dy vitesh krizë, në skenë shfaqet një nga njerëzit më të pasur të shqipërisë, Samir Mane.

Miliarderi shqipëtarë erdhi fuqishëm në kompani në gusht të vitit 2017, duke i shlyer borgjet e kompanisë dhe duke i paguar puntorët që nuk merrinn paga që nga janari i vitit 2017.

Biznismeni dhe pronari i Balfin Group dha premtime të mëdha se do ta rimekëmbë këtë gjigand ekonomik, por siç duket nuk po i përmbushë ato, raporton Teleshkronja Post.

Menjëherë pas 7 muajsh pasi i bleu shumicën e aksioneve të kësaj fabrike, burime të besueshme i kanë thënë portalit TeleshkronjaPost se ai tani po paralajmëron mbylljen e fabrikës për dy muajt e ardhëshem.

Puntorët e fabrikës po qëndrojnë në ankth se qfarë do bëhet me vendin e punës së tyre, pas këtyre zhvillimeve jo të qëndrueshme në kompani.

Burimet thonë se është marrë vendim që fabrika të mbyllet për dy muaj duke filluar nga data 1 shkurt dhe data për hapjen ende nuk dihet.

Edhe kryemninistri Haradinaj para pak ditësh vizitoi fabrikën e Feronikelit dhe i premtoi se qeveria do ta mbështes dhe do ia lehtësojnë veprimet ndërmarrjes nga Drenasi, por siç duket oligarku Samir Mane nuk është bindur.

Mbyllja e fabrikës do ta qonte në krizë totale dhe në mos prodhim, ndërsa mbi 900 puntorë do mbeteshin pa paga./TeleshkronjaPost/

-Sponzor-