Erdogan viziton Afrikën, zotohet për këtë çështje

0

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka filluar një vizitë pesë ditore në Afrikë, i cili u zotua të zgjerojë lidhjet e ndërsjellta me vendet afrikane.

Erdogan ka arritur në aeroportin e Algjerisë në mbrëmjen e 26 shkurtit.

Sponzor

Ai u prit me një ceremoni zyrtare nga Abdelkader Bensalah, president i Këshillit të Kombit të Algjerisë.

Pas ceremonisë, Erdogan la një kurorë në një monument të martirëve.

Erdogan gjithashtu është takuar me kryeministrin Ahmed Ouyahia në hotelin Sheraton në një takim me dyer të mbyllura.

Erdogan së bashku me kryeministrin algjerian nënshkruan një numër marrëveshjesh, raporton “Hurriyet”.

Ministrat e jashtëm turk dhe algjerian nënshkruan një memorandum mirëkuptimi për bashkëpunimin midis Akademisë së Diplomacisë së Ministrisë së Punëve të Jashtme të Turqisë dhe Institutit të Marrëdhënieve Diplomatike dhe Ndërkombëtare të Ministrisë së Jashtme të Algjerisë.

Një memorandum mirëkuptimi lidhur me bashkëpunimin në bujqësi u nënshkrua midis ministrave të bujqësisë të të dy vendeve.

Ministrat e kulturës nënshkruan një protokol bashkëpunimi për të shfrytëzuar trashëgiminë e përbashkët midis Turqisë dhe Algjerisë.

Turneja e Erdoganit do të shënojë udhëtimin e dytë presidencial turk në Algjeri, si dhe vizitat e para të tilla në Mauritani dhe Mali.

-Sponzor-