Kjo është gryka e shpellës më të madhe në botë (Foto)

0

Gruta Casa de Pedra apo Shtëpia e Shpellës së Gurit ndodhet në parkun Alto Ribeira të Brazilit. Është 1. 8 milje e gjatë dhe gryka e saj është më e madhja në botë, e cila është 564. 304 metra e lartë.

Kompleksi i shpellës është i vjetër dhjetëra e mijëra vite. Qendra Historike e Tiradentes është e njohur edhe për rrugët e kalldrëmit, shtëpitë e vogla të bukura, restaurantet dhe kishat.

Sponzor

Por, për disa vizitorë, rrugët nuk janë tërheqëse, raporton “Unusualplaces”, transmeton Periskopi.

Vizitorët mund të zgjedhin nga lloje të ndryshme aktivitetesh, si: hiking, shëtitje me varkë, eksplorimi i shpellave dhe vizitimi i ujëvarave.

Shtëpia e Shpellës së Gurit është e vendosur në mes të Tiradentes dhe São João del Rei.

Gruta Casa de Pedra është një shpellë gëlqerore, me një lumë që rrjedh përmes saj. Natyrisht, ajo ka shumë speleotema.

Perde dhe shtyllat e stalaktiteve dhe stalagmiteve i japin bukuri dhe shpirt shpellës.

-Sponzor-