Konferenca e Mynihut: Rusia zotëron 78, 000 trupa në kufi – si ta parandalojmë atë?

0

“Në qoftë se ushtria ruse sulmon krahun lindor të NATO-s, aleanca nuk do të kishte asnjë mundësi për të shpëtuar nga Rusia,” njoftojnë mediat gjermane, por në të njejtën kohë kjo ide është pranuar edhe nga kryetari i konferencës së sigurisë në Mynih, Wolfgang Ischinger.

Marrëdhëniet me Rusinë dhe i ashtuquajturi “rreziku rus” do të jenë temat kryesore e Konferencës së 54-të të sigurisë së Mynihut që do të mbahet më 16-18 shkurt. Rusia, ashtu si vitet e mëparshme, do të përfaqësohet nga Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov.

Sponzor

Gjatë një konference shtypi të enjten e kaluar, Ischinger krahasoi raportin e forcave ruse në perëndim të vendit dhe numrin e forcave të NATO-s pranë kufijve rusë. Kryetari i konferencës së sigurisë këto i përfshiu në “Raportin e Sigurisë së Mynihut 2018”, përgatitur nga qendra analitike e SHBA-së “Rand Corp”.

Një “kërcënim rus” i shpikur dhe i ekzagjeruar, ky raport u botua në të përditshmen “Frankfurter Allgemeine Zeitung” nën titullin “Në një pakicë dramatike”.

Pika kryesore është “operacioni i mundshëm spontan rus në territorin e rajonit ushtarak perëndimor.” Analistët e gazetës gjermane thonë se që nga viti 2014, NATO ka batalionet e saj në Poloni dhe në shtetet baltike, si dhe brigadën amerikane prej gjithsej 32,000 ushtarëve, raporton “Vestinet”, transmeton Periskopi.

Por, thuhet në të njëjtin tekst, se një ushtri e tillë nuk do të mjaftonte për të kundërshtuar një ushtri shumë më të madhe ruse, e cila në rajon ka 78,000 trupa përgjatë kufirit pa llogaritur forcat ajrore ushtarake.

Sipas Ishinger, këto shifra janë për reflektim. I pyetur nga “Sputnik”, sa realiste është pala ruse për të sulmuar krahun lindor të NATO-s, Ischinger u përgjigj se “nuk ka të bëjë me sulmin e parë”, por “numri është një shkak për shqetësim” .

“Është një çekuilibër që nuk mund të pengojë rritjen e paqëndrueshmërisë dhe në rast të një konflikti, kjo paqëndrueshmëri do të rritet më tej.” “Pakënaqësia në rritje e Moskës shpërfillet.”

-Sponzor-