LAJMI FUNDIT: Putini dhe Vuçiqi arrijnë marrëveshje

0

Moska zyrtare e ka konfirmuar vizitën e Vladimir Putinit në Serbi më 17 janar 2019.

‘Përgatitjet po bëhen sipas planit të paraparë, presidenti do ta vizitojë Serbinë më 17 janar” ka thënë Dmitry Peskov, zëdhës i Kremlinit.

Sponzor

Mediat ruse shkruajnë se Putin dhe Vuçiq, përveç që do të flasin për Kosovën, planifikojnë të nënshkruajnë edhe 20 marrëbeshje ekonomike mes të dyja vendeve, që kanë të bëjnë kryesisht me energjinë, infrastrukturën dhe inovacionin.

Më herët, edhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq ka thënë se ’17 janarin do t’ia kushtojë Putinit sepse nuk ka diçka më të rëndësishme për të bërë atë ditë’.

“Këtë ditë do t’ia kushtoj Putinit sepse nuk kam ndonj ëpunë më të rëndësishme se sa kjo”, ka thënë Vuçiq./Periskopi/

-Sponzor-