LAJMI FUNDIT: Rrokulliset autobusi me udhëtarë, 7 persona ndërrojnë jetë në vend të ngjarjes

0

Të paktën shtatë persona kanë vdekur, përfshirë katër fëmijë dhe 32 të tjerë janë lënduar pas aksidentimit të një autobusi në afërsi të Moskës, njoftuan autoritetet.
Autobusi, që po barte 45 persona, u rrokullis në një rrugë lokale rreth 190 kilometra në jug të Moskës, njoftoi Ministria e Situatave Emergjente.

U deshën disa orë derisa ekipet e shpëtimit arritën të nxjerrin dhjetëra persona, të cilët u bllokuan brenda autobusit.

Sponzor

Shumica e të lënduarve janë fëmijë.

Shkaku i këtij aksidente ende nuk dihet, por policia tha se shoferi i autobusit është arrestuar dhe po merret në pyetje. Rruga ku u aksidentua autobusi ishte e mbuluar me borë.

Agjencia e lajmeve ruse Interfax, ka cituar kryetarin e qytetit Yartsevo të ketë thënë se autobusi po barte disa fëmijë të një klubi të vallëzimit, të cilët ishin nisur drejt një gare vallëzimi në qytetin Kaluga.

Ministria e Situatave Emergjente tha se autobusi nuk është përplasur me asnjë makinë tjetër. Kjo ministri tha se me duket që autobusi ka devijuar nga rruga përpara se të rrokullisej.Rrokulliset autobusi në Rusi: Shtatë persona të vdekur, dhjetëra të lënduar

Busi

-Sponzor-