LDK-ja i thotë LAMTUMIRË Vetëvendosjes, s’ka koalicion me të

0

Anëtari i Kryesisë së LDK’së, Gazmend Muhaxheri, ka thënë se deri nëse deri ditën e diel nuk arrihet marrëveshja me VV’në, atëherë subjekti i tij do të largohet nga negociatat dhe do e lë të lirë VV’në që të krijojë qeverinë me ndonjë partner tjetër.

“Nga java tjetër, nëse nuk ka marrëveshje, VV është e lirë të gjejë partnerë tjerë për koalicion”, ka thënë Muhaxheri.

Sponzor

Ai tutje thotë se kryetari i VV’së, Albin Kurti, e ka obligim kushtetues të ndërtojë qeverinë e re pasi është mandatar e jo vetëm kandidat i thjeshtë për kryeministër.

Kryetari i Pejës po ashtu thotë se mes dy subjekteve ka humbur besimi dhe se nuk ka më entuziazëm si dikur.

Gjithashtu, Muhaxheri thotë se LDK nuk i ka marrë votat në emër të ndryshimit por në emër të qëndrueshmërisë dhe konsistencës së saj si parti që 30 vite.

“Deri të dielën e kanë mundësinë për t’i dhënë vendit qeverinë. Nga e hëna tjetër ata mund të gjejnë opsione tjera. E kanë një javë kohë në mënyrë që të mos thonë LDK na bllokoi”, tha Muhaxheri në RTV Dukagjini.

-Sponzor-