Masakër ! Mes viktimave edhe 4 fëmijë

0

Shtatë persona mes tyre dhe katër fëmijë u gjetën të vdekur sot me plagë të marra nga armë zjarri, në një zonë rurale në jugperëndim të Australisë. Policia e konsideroi atë si vrasjen më të përgjakshme në 22 vjet.

Autoritetet nuk bënë komente nëse bëhej fjalë për vrasje dhe vetëvrasje, por bënë të ditur se nuk ishin në kërkim të ndonjë të dyshuari për ngjarjen.

Sipas policisë të gjithë viktimat banonin në të njëjtën shtëpi në Osmington, në fshatin me më pak se 700 banorë. Autoritetet u njoftuan nga një telefonatë sot herët në mëngjes. Në vendngjarje ata gjetën trupat e pajetë dhe dy armë zjarri.

Familja e përfshirë në të shtënat, në të cilën u vranë shtatë nga të afërmit e tyre, thonë se po ‘ende po përpiqen të kuptojnë se si mund të ndodhë kjo’, ndërsa policia zbuloi pronarin e armëve të përdorura.

Në një deklaratë të lëshuar të shtunën pasdite, familja kërkoi publikun të mos spekulonte se çfarë mund të kishte ndodhur.

“Ne jemi të shkatërruar nga kjo ngjarje tronditëse”, thuhet në deklaratë.

“Ne me respekt e pyesim që bashkësia të përmbahet nga spekulimi rreth rrethanave që rrethojnë këtë incident tragjik.

“Ne falënderojmë komunitetin për mbështetjen e tyre dhe kërkojmë që privatësia jonë të respektohet ndërsa ne pikëllohemi” janë shprehur familjarët.

Më parë, Policia konfirmoi tri armë të gjetura në pronën e lumit Margaret ku një familje e tërë u gjet e vdekur i përkiste pronarit të pronës, Peter Miles.

Policia Australiane në vendin e masakrës

Komisioneri i policisë WA Chris Dawson konfirmoi identitetet e të ndjerit në atë që përshkruhet si shtënimi më i madh i Australisë në më shumë se dy dekada.

Të tre armë u gjetën të gjitha në pronën ku Cynda, 58 vjeç dhe Peter Miles, 61 vjeç, besohet të kenë vdekur dje herët në fermën e tyre në Osmington, pranë lumit Margaret në Australinë Perëndimore.

Vajza e tyre Katrina, 35 vjeç dhe katër fëmijët e saj autikë – Taye, 13, Rylan, 11, Arye, 10 dhe Kadyn Cockman, 8 – u gjetën të vdekur në një derdhje në vend, që ishte konvertuar në lagje të banimit në fermë , e cila u quajt Forever Dreaming.

Policia Australiane në vendin e ngjarjes

Policia zbuloi trupat kur u thirr në pronë vetëm pas orës 5 të mëngjesit. të premten, kohë lokale.

Komisioneri Dawson tha sot se një hetim mjeko-ligjor në pronë po vazhdonte. “Unë do të konfirmoj se të shtatë të vdekurit kanë pasur plagë të shtëna,” tha ai.

“Ky është një hetim penal kompleks. Ne po e trajtojmë këtë si një çështje ku qartë gjashtë persona janë subjekt i një vrasjeje.

“Një i shtati është i vdekur. Është shumë e parakohshme që të vijnë në ndonjë deklaratë përfundimtare për këtë. “transmeton GazetaBlic.

Duke folur për mediat sot, Komisioneri Dawson nuk do të konfirmonte raportet se Z. Miles – burri, babai dhe gjyshi i të vrarëve – kishte thirrur policinë rreth orës 5.15.

Brenda disa orësh nga tragjedia, policia tha se nuk po kërkonin askënd tjetër në lidhje me të shtënat.

Katrina Miles dhe familja e saj në një martesë të kohëve të fundit

Komisioneri Dawson tha se incidenti ishte një nga më të këqijat që forca do të kishte për t’u marrë me të.

 

-Sponzor-