Mediat e Çekisë me shkrim ekskluziv për Përfaqësuesen e Kosovës: Kush është Bashkim Qazimi, biznismeni nga Kumanova i cili po bën bujë në Pragë?

0

Mediat e Çekisë mëngjesin e sotë, kanë mbuluar ballinat e tyre me një shkrim special për Kosovën dhe përfaqësuesen tonë të futbollit, shkruan Gazeta NewBorn.

Media çeke shkruan për historinë e Kosovës që nga okupimi e deri tek pranimi i Kosovës në UEFA.

Kjo media tregon edhe emrin e një biznismeni nga Kumanova, Bashkim Qazimi,  i cili kishte ndihmuar shumë Kosovën që të anëtarësohej në UEFA, duke bindur presidentin e futbollit çek që të lobonte dhe ta ndihmonte Kosovën për anëtarësimin në familjen e futbollit evropian në UEFA.

Më poshtë lexojeni artikullin e plotë të medias çeke pressreader.com për Kosovën.

Një biznesmen me ndikim shqiptar shpjegon pse shefi i FAČR në një vend të vogël Ballkanik është një shef. E shqetëson atë përpara një maceje në Pilsen

Lidové novinyONDŘEJ KOUTNÍK6 Nën 2019

PRAGA Restoranti luksoz në Pragë Kogo është rrethi i tij. Sipërmarrësi shqiptar Bashkim Kjazimi, i quajtur Bojan, është këtu duke punuar në biznes dhe duke takuar miq. Sidoqoftë, ai tashmë ishte në telashe në kompani kur ishte dashur të kërcënonte një biznesmen atje vite më parë, kjo është arsyeja pse ai duhet të shkojë në gjyq. Bojan është një figurë me ndikim në botën e biznesit të Pragës dhe sigurisht që nuk do të humbet në Kosovë.

Kur vendi votoi të bashkohej me familjen e futbollit evropian të UEFA-s në maj 2016 në Budapest, Bojan shkëlqeu kontaktet e tij. Burri ku ai iu drejtua ishte Kryetari i atëhershëm i Shoqatës së Futbollit të Republikës Czecheke (FAČR) Miroslav Pelta.

Shefi Velevážený

Politika nuk duhet të ngatërrohet me futbollin, thotë Miroslav Pelta. Por kjo është ajo që ndodhi për shkak të deklaratës së Milos Zeman para duelit me Kosovën. Biznesmeni shqiptar që jeton në Pragë, Bashki Kjazimi (djathtas), kritikon faktin se vetëm qytetarët çek mund të blejnë bileta për të.

Vendimi për të pranuar Kosovën ngjalli pasion për shkak të zhvillimeve të egra në Ballkan në vitet 1990 dhe shkëputjes nga Serbia në 2008. Kjo logjikisht çoi kundërshtimin për hyrjen e Kosovës në UEFA. Gjithashtu kundërshtarë ishin vendet që kanë kohë që shqetësohen për zhvishem territoret e tyre – siç është Spanja. Bisedimet në Budapest ishin të ndërlikuara, votimi u përsërit dhe përfundimisht përfunduan 28 me 24 në favor të Kosovës.

Në atë kohë, bosi i futbollit Jablonec kishte një pozitë të fortë në strukturat e qeverisë evropiane të futbollit – tha ai, ai e dinte se ku vraponte lepuri – të cilin e përdori Bojan. “Ne i jemi mirënjohës atij për afrimin e tij. Ai rekomandoi që vendi të pranohet në UEFA. Më pëlqeu që zoti Pelta nuk e përziu politikën me sportin. Ai thjesht ka dashur të lejojë që Kosova të luajë futboll në nivelin më të lartë, ”tha LN.

Pelta konfirmon se ai ka lobuar në UEFA për hyrjen e Kosovës në strukturat evropiane të futbollit. Ai gjithashtu mbante lidhje me udhëheqjen politike të vendit, i cili në fund të viteve 1990 u godit me dhimbje nga lufta civile. Pelta ndjeu mbështetjen e diplomacisë Czecheke në shpinë. “Mendimi i shoqatës sonë të futbollit kopjoi politikën e jashtme të Republikës Czecheke, e cila njohu pavarësinë e Kosovës. Ishte kaq e thjeshtë. Unë jam i mendimit që nëse keni një republikë dhe dëshironi të luani futboll, duhet të keni mundësinë. Plus, kur e dija që do të ishte një ekip i mirë futbolli, i cili tani po tregon. Shtë e qartë se politika gjithmonë do të pasqyrohet në futboll, “tha LN Pelta, i cili është ndjekur penalisht nga policia që nga maji 2017 në një rast të subvencioneve sportive nga Ministria e Arsimit. Një rol të rëndësishëm luajti fakti që Pelta u bashkua me kreun e Federatës së Futbollit të Kosovës dhe ish-yllin e futbollit kosovar Fadil Vokrrim, i cili pësoi një sulm në zemër vitin e kaluar.

“Pelta është një njeri që ne e respektojmë në Kosovë”, përshkruan Bojan popullaritetin e Pelt tek tifozët e futbollit kosovar. “Në qershor, përvjetori i vdekjes së Fadil Vokrri. Unë u ftova në kujtesën e tij. Unë isha i ftuar nga përfaqësuesit më të lartë të Shoqatës së Futbollit të Kosovës, dhe morën pjesë edhe Kryeministrat e Kosovës dhe Maqedonisë. Ishte një ngjarje e nivelit të lartë. Më ftuan si mysafirë, për fat të keq nuk mund të merrja pjesë, ”shpjegon pronari i futbollit Jablonec.

Sidoqoftë, pranimi i Kosovës në strukturat e UEFA tejkaloi nivelin e futbollit, duke konfirmuar më tej sovranitetin ndërkombëtar të Kosovës. Kjo është një nga arsyet pse mediat kosovare e përmendën Pelt me ​​bollëk, dhe portali i lajmeve të Kosovës Gazeta Tribuna solli gjithashtu një intervistë me të. “Unë mendoj se politika dhe këto lloj incidentesh duhet të qëndrojnë sa më larg nga fushat e lojërave të jetë e mundur,” citoi Peltu serverin në 2016.

Diskriminimi në stadium? Ndeshja e radhës me Kosovën në Pilsen (14 nëntor) shoqërohet me emocione të forta. Ata u nisën në shtator nga Presidenti Milos Zeman, i cili gjatë vizitës së tij në Serbi sugjeroi që Republika Czecheke të njohë pavarësinë e Kosovës. Kjo është një nga arsyet pse shërbimet e sigurisë tani po monitorojnë situatën rreth maceve, biletat mund të blihen vetëm nga tifozët çekë.

Sipërmarrësi Bojan thotë se komuniteti shqiptar e bart këtë rregullore me një ndjenjë padrejtësie. “Discriminationshtë diskriminim. Ne nuk jemi një komb nga pylli, ne jemi një komb i zhvilluar. Shtë keq kur sporti përzihet me politikën. Tifozët bullgarë ishin racistë në ndeshjen me Anglinë. Si ka mundësi që Bullgarët mund dhe nuk e shqetësonin askënd në stadiumin Czechek më parë?

Pelta i kupton masat e sigurisë rreth duelit për avancimin e euros. “Lufta mori politikën për shkak të deklaratës së Presidentit. Konsideroj se masat paraprake janë të drejta. Do të ketë emocione, Ballkani provokon pasione të mëdha dhe nuk mund të ndodhë asnjë teprim, “shtoi i preferuari i Kosovë

-Sponzor-