PDK, AAK dhe Nisma i japin mbështetje ekipit të ri negociator

0
Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka sjell në Kuvend për aprovim propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e Ekipit Negociator për Normalizimin e Marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Haradinaj ka thënë se kryesues të këtij ekipi do të jenë Fatmir Limaj dhe Enver Hoxhaj.

Gjithashtu ai ka bërë të ditur se do të rezervohen vendet edhe për përfaqësuesit e opozitës dhe nga shoqëria civile duke shtuar se Parlamenti i Kosovës mund të kërkoj nga ekipi negociator platformën e dialogut, raporton lajmi.net.

Sponzor

Përkrahje këtij propozimi i ka dhënë shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Memli Krasniqi, nga AAK, Ahmet Isufi si dhe shefi i GP-së të Nismëssocialdemokrate, Bilall Sherifi.

Ndërkohë partitë opozitare e kanë bojkotuar këtë seancë.

-Sponzor-