Polici nga Kosova bëhet hero në Zvicër

0

Gazeta prestigjioze zvicerane Blick.ch, ka shkruar një artikull për policin nga Suhareka, Blerim Kuqi, pasi ky kishte strehuar dhe ndihmuar një grua zvicerane e cila ishte plaçkitur nga disa persona që vinin nga Vushtrria, shkruan Gazeta Metro.


Të martën rreth orës 11:30 ankuesi femër shtetase zviceran ka njoftuar se i dyshuari mashkull kosovar ia ka marrë një telefon Samsung S8, një IPHONE 8 dhe 3000 franga zvicerane dhe ishte larguar në drejtim të panjohur me një automjet BMW ngjyrë hiri me targa vendore.

Sponzor

Shtetasja zvicerane ishte në lidhje me një qytetar nga Komuna e Vushtrrisë, i cili me një grup të organizuar ka plaçkitur zviceranen duke i marr të gjitha çka kishte.

Pastaj e njëjta ka mbetur në rrugë, mirëpo një shembull të mirë ka treguar polici Blerim Kuqi, i cili e ka strehuar në familjen e vet, duke mos e lënë në rrugë shtetasen zvicerane.

E lidhur me këtë rast, ka shkruar edhe gazeta zvicerane Blick.ch, ku tregon se e pavarësisht rastit fatkeq që i kishte ndodhur shtetases zvicerane, diçka e mirë kishte ndodhur, një polic i Kosovës nga Suharekë (Blerim Kuqi) kishte treguar vlerat më të mëdha të humanizmit dhe të mikpritjes duke i ofruar strehim dhe përkujdesje derisa ajo kishte marr fluturimin për në Zvicër.

Në bashkëpunim me drejtorinë rajonale të Policisë së Kosovës në Mitrovicë, fillimisht është arrestuar i dyshuari i parë më pastaj në orët e vona edhe i dyshuari tjetër i cili kishte tentuar të largohej nga Kosova. Gjësendet e shtetases zvicerane ishin gjetur dhe i janë kthyer, ndërsa ajo ishte pajisur me dokumentacion të ri në ambasadën zvicerane dhe më pas ka udhëtuar për Zvicër

-Sponzor-