Rritet Bitcoin, bije Ripple

0

Ripple, kripto-valuta më e vlefshme pas Bitcoin, pësoi një ngadalësim të lehtë të enjten.

Pas fillimit të përzier të vitit, Bitcoin po shërohet gjatë rimëkëmbjes së saj. Motoja në internet u rrit të premten nga 7.6 për qind në 16.031 dollarë (13.287 euro).

Ndërkohë, investitorët u kthyen vëmendjen e tyre ndaj monedhave të tjera virtuale, të ashtuquajturit Altcoins, tha analisti Mati Greenspan nga ndërmjetësi online eToro. “Teknologjikisht, Bitcoin është tashmë i vjetëruar.” Hauptmanko është shpejtësia e ulët në përpunimin e transfertave të parave. Për shembull, alternativat si Ripple shënoi kostot e transaksioneve të ulëta, transmeton lajmi.net.

Coinbase, një nga platformat tregtare më të rëndësishme dhe më të njohura të kripto-valutës, njoftoi të enjten se ata nuk donin të ofronin Altcoins të reja për momentin. Aktualisht vetëm Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash dhe Litecoin mund të tregtohen atje. Coinbase gjithashtu ndihmoi Litecoin dhe Bitcoin Cash në nivele të reja.

Thashethemi ka qarkulluar për disa javë që Coinbase gjithashtu mund të ofrojë gurgullimë në të ardhmen. Kjo tani është hedhur poshtë me këtë deklaratë, tregu reagoi në përputhje me rrethanat. Vlera e një valë ranë herë pas here në $ 3.06, por ishte ende shumë më e lartë se vlerat e javës së kaluar.

Themelues gurgullimë midis njerëzve më të pasur
Sipas shërbimit të industrisë CoinMarketCap.com, çmimi i aksioneve Ripple është rritur më shumë se 300 për qind në tre javët e fundit. Monedha dixhitale me një vlerë totale të tregut të aksioneve aktualisht momentalisht nën 130 miliardë e tejkalon konkurrentin Ethereum dhe u rrit në numrin dy prapa Bitcoin. Në të kundërt, kripto-valuta më e vjetër dhe më e rëndësishme ishte rreth 20 për qind më poshtë rekordit të tij të lartë të mesit të dhjetorit të premten.

Fluturimi gjithashtu catapulted co-themelues ripple Chris Larsen në një vend në mesin e pesë njerëzit më të pasur në botë. Chris Larsen, me 5.15 miliardë ripple dhe një aksion 17 për qind në kompaninë pas Ripple, tani është vetëm përpara themeluesit të Oracle Larry Ellison (# 6) dhe themeluesit e Google Larry Page dhe Sergey Brin (# 8 dhe 10).

-Sponzor-