Tmerri i Serbisë, media zvicerane: Serbët shokojnë Shaqirin, humbjen e kanë në ADN-në e tyre…

0

Të premten do të zhvillohet ndeshja Zvicër-Serbi në kuadër të kampionatit botëror, Rusia 2018.

E gjithë vëmendja e mediave i është kushtuar yllit shqiptar të Zvicrës, Xherdan Shaqirit, i cili shihet si tmerri i Serbisë.
Në prag të kësaj sfide, media e njohur zvicerane 20minuten, ka shkruar një shkrim për Shaqirin, ku ka vënë në pah sulmet e Serbisë ndaj yllit shqiptar nga Kosova.

Sponzor

Imazhet e Shaqirit, jo vetëm që çojnë në përshkallëzime në Instagram. Mediat serbe gjithashtu po shkruajnë kundër futbollistit zvicerano-shqiptar”, kështu e nis shkrimin media zvicerane.

Ndërkohë që Brazili është ende i zhgënjyer pas barazimit 1-1 kundër ekipit kombëtar zviceran, ekipi ynë kombëtar tani po përballet edhe me kampin e kundërshtarit të ardhshëm të Serbisë. Këtu është në fokus Xherdan Shaqiri, vazhdon shkrimin kjo media.

Sipas asaj që shkruan media zvicerane, mesfushori shqiptar bën tituj në mediat serbe.

Kjo është për shkak se ai ka filluar të tallet me iluzionet e ekipit serb. Një nga temat e nxehta të diskutuara këtu është një imazh i Instagram nga fundi i majit i publikuar nga Shaqiri duke treguar çizmet e tij të futbollit. Këto tregojnë si flamurin zviceran ashtu edhe atë të Kosovës. Që nga publikimi i tij, Shaqiri është fyer dhe qortuar në komentet nga tifozët serbë.

Flamuri i Kosovës në këpucë

Një artikull në gazetën serbe “Kurir” në analogji me titullin e përkthyer “Sulmuesi i Serbisë shkatërron të gjithë shqiptarët nga ekipi kombëtar zviceran në grupe të drejta”. Gjithashtu, sulmuesi serb Aleksander Mitrovic, është shprehur për këpucët e Shaqirit: “Unë nuk e kam marr si provokim gjestin me flamurin e Kosovës. Kjo është gjëja e tij dhe unë nuk duhet të kujdesem për këtë”.

Megjithatë, diçka e çuditshme ishte për të: “Nëse e duan Kosovën aq shumë, pse po mbrojnë ngjyrat e vendeve të tjera? Unë e di se Shaqiri dhe jashtë fushën e futbollit, ai është një djalë i madh që kujdeset për lojë të ndershme. “Është gjëja e tyre që të veshin ato çizme futbolli dhe të fotografohen me to: “Detyra jonë është të luajmë sikur do të ishte ndeshja e fundit e karrierës sonë “.

Edhe në portalin serb “Srbin.info” shkruan: “Lojtari zviceran Shaqiri filloi një luftë e veçantë kundër Serbisë duke publikuar një foto në të cilën shihet stema e Kosovës”.

“Ne nuk kemi frikë nga askush”

Një foto që Shaqiri publikoi në fillim të dhjetorit gjithashtu shkaktoi emocione të nxehta, ku shihet Shaqiri dhe lisa e grupit E. Në fund të listës është Serbia.

Sipas portalit online serbe “Srbin.info”, ky është edhe një provokim delikat që në fakt qëndrimi është se Shaqiri e sheh Serbinë e sheh si te fundit në grup.

Shaqiri ka shkruar: “Më pëlqen ky barazim. Dhe ju?” Në komentet, shqiptarët dhe serbët me shkrime sulmojnë njëri-tjetrin.

Përveç kësaj, deklarata e patrembur e Shaqirit gjithashtu shkaktoi eksitim të madh, siç shkruajnë “Vesti” dhe “Kurir”.

“Ne nuk kemi frikë nga askush. Ne e dimë aftësitë tona, kemi lojtarë të mëdhenj. Ne kemi treguar se ne mund të konkurrojmë me Brazilin. Tani fokusi është në Serbi dhe ne besojmë në një rezultat pozitiv”, thotë Shaqiri. Prandaj, ai kërkon më shumë respekt dhe njohje për ekipin e tij: “Unë shpresoj se njerëzit do të fillojnë seriozisht marrjen e kombëtares zvicerane”.

“Disfata është në ADN-në e saj”

Me sa duket, megjithatë, serbët ndihen përgjithësisht të provokuar nga shqiptarët.

“Do të jetë më shumë se vetëm një lojë kundër Serbisë – shqiptarët janë veçanërisht të motivuar dhe konsiderojnë që kombëtarja zvicerane do të jetë ekipi i tyre B për shkak të shumë shqiptarëve të natyralizuar”, shkruajnë “Telegraf” dhe “Kurir” serb.

Sidomos njoftimi i Soccer Soccer në Twitter i shqetëson ata: “Loja do të jetë e mbushur me tensione. Ne u mësojmë serbëve se humbja është shkruar në ADN-në e tyre “, shkruan media zvicerane, 20min.ch, përcjellë “Bota sot”.

Po ashtu, media e njohur zvicerane ka cituar edhe gazetën kombëtare, “Bota sot”.

“Mediat shqiptare si “Bota Sot” kanë marrë raporte se Serbia, Shaqirin e sheh si faktor rreziku. Se Shaqiri shkakton diskutime të nxehta në vendin fqinj, ata deklarojnë se ai është klasifikuar si një faktor rreziku, sepse ai mund të shënojë gol nga çfarëdo pozite”, shkruan 20min.

“Kjo është vetëm një lojë futbolli”

Nëse veprimet e Shaqirit qëllimisht i mërzisin serbët me hollësi, ose nëse veç janë që të rrisin humorin, është ende paqartë. Nga ana tjetër, është e qartë se të dy Shaqiri dhe lojtarët e tjerë duhet të përgatiten si fizikisht ashtu edhe mentalisht për lojërat e ardhshme.

Fakti që Shaqiri bën dallimin mes sportit dhe politikës, është i qartë nga një raport nga portali online serb “BlicSport”:

“Shumë njerëz mendojnë se kjo ka të bëjë me politikën dhe pret shumë, veçanërisht sepse vij nga Kosova. Serbia luftoi kundër Kosovës – por tani është vetëm një lojë futbolli dhe jo diçka tjetër. ”

Trajneri i Serbisë, Mladen Krstajiç e sheh në të njëjtën mënyrë edhe Shaqirin.

Tashmë dy muaj më parë ai foli në një intervistë me një gazetar zviceran rreth ndeshjes së ardhshme të Kupës Botërore dhe kombëtaren zvicerane: “Ju e dini, unë jam nga një vend me disa kultura, nga Bosnja. Babai im është malazez, nëna ime është serbe. Unë jam një person ndërkombëtar. Kombësia nuk është relevante për mua, por Zvicra është një ekip i mirë – dhe një shtet shumë multikulturor”, përfundon shkrimin e saj media e njohur zvicerane.

-Sponzor-