Trump fton liderin afrikan në Shtëpinë e Bardhë

0

Pas më shumë se një viti në zyrë, presidenti amerikan Donald Trump ka ftuar për herë të parë një president afrikan në Shtëpinë e Bardhë.

Takimi me presidentin e Nigerisë, Muhammadu Buhari të hënën vjen pasi një situatë të pakëndshme për shkak të qasjes së administratës së Trumpit për kontinentin e dytë më të populluar në botë.

Sponzor

Të dy liderët do të diskutojnë çështje ekonomike dhe ato të sigurisë, transmeton Gazeta NewBorn.

Nigeria, shteti me më së shumti banorë në Afrikë, përbën ekonominë më të madhe në kontinent.

Buhari ka qenë një nga dy liderët e parë afrikanë të cilëve Trump u ka bërë ftesë prej kur ka nisur detyrën e presidentit./REL

-Sponzor-