Vjen ultimatumi i SHBA-ve: Nëse e shfuqizoni Gjykatën Speciale, ky është plani ynë dhe i Rusisë

0

SHBA ka paralajmëruar autoritetet e Prishtinës se, nëse Kuvendi i Kosovës e zhvlerëson ligjin për Gjykatën Speciale, ata nuk do ta bllokojnë një nismë ruse në OKB për të formuar një gjykatë të ngjashme.

Dy vjet më parë, kur autoritetet në Prishtinë hezitonin të miratonin një ligj për Gjykatën Speciale, “Koha Ditore” shkruan për mundësinë e aktivizimit të “Planit B” për të formuar një gjykatë të re të ngjashme, raporton “Vestinet”, transmeton Periskopi.

Sponzor

Ky mesazh u transmetua këtë here nga Stephen Benks. Burimet “Koha” thonë se Benks pati disa takime këtë javë me krerët e institucioneve të Kosovës, të cilët i kujtuan atij pasojat e heqjes së mundshme të ligjit për Gjykatën Speciale.

“Benks u takua të enjten me kryeministrin Ramush Haradinaj të cilit i përcillte qartë pasojat e heqjes së Gjykatës Speciale”, tha gazeta.

Ai haptazi i tha atij se Shtetet e Bashkuara nuk do të bllokonin nismën e Rusisë në krijimin e një gjykate të ngjashme në Këshillin e Sigurimit të OKB’së. Benks ka specifikuar se iniciativa ruse me siguri do të bazohet në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB’së dhe do ta trajtojë UNMIK’un si autoritet suprem në Kosovë./Periskopi/

-Sponzor-