Ja çfarë iu ndodh mushkërive, trurit, veshkave dhe dhëmbëve nëse pini pije të gazuara

0

A janë pijet e gazuara të dëmshme për ju? A ju ndihmon të humbni peshë? Një përgjigjje e shkurtë: jo!
Në fakt, një studiues i Purdue thotë se zyrtarët e shëndetit publik duhet t’u tregojnë njerëzve që të shmangin pijet e gazuara, transmeton lajmi.net.

Susan E. Swithers, PhD, një profesoreshë e shkencave psikologjike dhe një neuroshkencëtare e sjelljes në Purdue thotë se paralajmërimet mund të kenë nevojë të zgjerohen për të përfshirë futjen e kufizuar të të gjithë ëmbëlsuesve.

Sponzor

Swithers shqyrtoi një sërë studimesh të fundit që kishin për qëllim t’i përgjigjeshin pyetjes, “A është dieta e keqe për ju?”.

Hulumtuesit e Harvardit gjetën se pijet e gazuara shkaktojnë një ulje të funksionit të veshkave në 30 për qind.

Ndërkaq, një studim tjetër i botuar në revistën Diabetes Care zbuloi se pijet e gazuara ishin të lidhura me një rrezik 36 për qind më të lartë të sindromës metabolike.

Një statistikë tjetër tregon se konsumi i më shumë se katër kanaçeve me pije të gazuara në ditë është e lidhur me një rrezik 30 për qind më të lartë të depresionit. /Lajmi.net/

-Sponzor-